Chceme si pořídit štěňátko

23.10.2017

Rozhodnutí přivést do rodiny štěňátko patří k těm velkým: je to závazek až na patnáct nebo více let, který byste neměli přijímat lehkovážně.

Dívejte se do budoucnosti - vaše roztomilé nové štěňátko bude brzo úplně dospělým psem, který bude vyžadovat celé roky přízně, výživy a výcviku.

Jste připraveni? Pokud tomu tak je, na oplátku dostanete do života jednoho ze skvělých společníků.

* Desatero před koupí :

  1. Pes se dožívá průměrně deseti až šestnácti let. Budete schopni se o něj po celý jeho život starat nebo mu najít spolehlivou náhradní rodinu?
  2. Náklady na péči o psa ( kvalitní krmení, pelíšek, hračky a pamlsky, stálá ochrana před vnitřními i vnějšími cizopasníky, očkování a další veterinární péče, hygiena, výcvik a výcvikové pomůcky, obecní poplatky, jízdné v hromadné dopravě, pravidelná úprava srsti) ..... Unese to váš rodinný rozpočet?
  3. Pes je společenské zvíře a špatně snáší samotu. Jste schopni přizpůsobit denní režim tak, by nezůstával dlouho (více než šest hodin) sám?
  4. Pes držený v bytě musí chodit pravidelně nejméně čtyřikrát denně ven, a to za každého počasí. Jste ochotni ho doprovázet?
  5. Je v okolí vašeho domu dostatek travnatých ploch, po kterých se smějí psi pohybovat a kde smějí vykonávat potřebu?
  6. Výkaly vašeho psa nemohou zůstat ležet na chodníku či na trávníku. Jste ochotni je odstraňovat?
  7. Každý pes potřebuje denní kontakt s jinými psy, pořádné proběhnutí a možnost prozkoumávat okolí čichem a obnovovat své pachové značky. Můžete mu to dopřát?
  8. Aby byl pes čistotný a dobře ovladatelný, potřebuje důslednou výchovu a výcvik, aby se nenudil, je třeba si sním často hrát. Najdete si na to čas?
  9. Souhlasí s pořízením psa celá rodina?
  10. Je mezi vašimi příbuznými nebo přáteli někdo, kdo se psa ujme v době vaší dovolené, služební cesty nebo nemoci?

O koupi psa uvažujte jen v případě, že vaše odpovědi na VŠECHNY otázky jsou kladné.

* Příprava na štěně

ŠTĚNĚ JE JAKO DÍTĚ ......

  • Ideální je přivést štěně poprvé domů na začátku víkendu, budete mít celé dva dny volna na jeho zabydlení v novém prostředí.
  • Ačkoli je vlemi vzrušující, mít štěně konečně doma, zajistěte, aby tyto první dny byly co nejméně hektické. Není dobré hned ho zatěžovat návštěvami,rušným provozem a hlukem.
  • Některým štěňatům se může dva - tři dny stýskat, nebuďte proto překvapeni, když si bude v noci nebo i přes den stýskat a kňučet. Myslete na to, že právě ono opustilo matku a své sourozence. Díky vaší lásce, péči a pozornosti však stesk po domově brzy překoná.

* Výběr veterinárního lékaře - Je velmi důležité, abyste si svého veterinárního lékaře zvolili ještě předtím, než si nové štěně přinesete domů, protože první věcí, kterou byste měli se svým štěnětem udělat, je zanést ho na veterinární prohlídku a vakcinaci.

* Přizpůsobení domova pro pobyt štěněte - Než poprvé přivedete své nové štěně domů, je důležité zajistit, aby byl váš domov správně připraven a pomohl mu zvyknout si na nový život v prostředí bezpečí a jistoty.

Vaše štěně bude přirozeně zvědavé. Dbejte na to, aby byly jeho průzkumy zábavné a bezpečné: zajistěte, aby vše, co by mu mohlo ublížit anebo co by nemělo kousat, bylo mimo jeho dosah.

Pomocí několika úprav a opatření změníte svou domácnost v prostředí, které je bezpečné i pro vaše štěně:

  • Udržujte štěně ve vyhrazené části domů, například tak, že vybudujete různé zábrany (plůtky pro děti). Tyto pomůcky používejte hlavně v případě, když není nikdo kromě štěněte doma. Nezapomeňte také zavírat dveře a okna.
  • Skladujte všechny čistící prostředky a léky v místech, která nejsou pro štěně přístupná.
  • Odstraňte z domácnosti všechny jedovaté rostliny (např. cibule amarylisu, azalky, kosatce, cibulky narcisů, břečťan, oleandr, atd.) nebo je dejte tam, kam nemá štěně přístup.
  • Ukryjte elektrické šňůry, aby je štěně nemohlo rozkousat ani se jimi poranit.

* Cesta domů - až si pojedete pro štěně, vezměte si sebou ručník. Otřete ručník o matku štěněte a sourozence z vrhu, abyste mohli přivézt jejich pach na ručníku domů a dát jej do nového pelíšku, kde bude díky němu cítit jistotu a bezpečí. První cesta štěněte domů, kterou s vámi absolvuje, pro něj bude pravděpodobně stresující. Opouští totiž svou matku a sourozence a začíná pro něj veliká a zásadní změna v jeho životě. Vezměte s sebou nějaké papírové ručníky a plastový sáček, pro případ, že by pejsek trpěl kinetózou.

Zvažte zakoupení přepravky, vhodné pro velikost daného plemene, protože ta štěněti zajistí bezpečné a stále stejné prostředí pro cestování. Nejlépe se v autě bude cítit ve vaší blízkosti, aby si mohlo zvyknout na toto nové a cizí prostředí. Je-li klidné, chvalte ho a odměňte.

Druhý výlet štěněte je často cesta na očkování k veterináři, takže je důležité, aby svou první cestu vnímalo jako pozitivní zkušenost.

* Péče o štěně

* Očkování

  • Štěně je vhodné očkovat poprvé v 6. týdnu věku proti psince a parvoviróze.
  • Očkování lez také zahájit a v 8. týdnu věku, a to proti psince, parvoviróze, infekčnímu zánětu jater a leptospiróze.
  • Všechna tato onemocnění je nutno alespoň jednou přeočkovat ve věku 12. týdnů, v této době se přidá vzteklina.
  • Každý rok se poté pes přeočkuje proti všem těmto nemocem jen jednou v jedné injekci.

* Odčervování

  • Štěně by mělo být pravidelně odčervováno, a to od stáří 2 týdnů každé 4 týdny až do věku 6 měsíců.
  • Pro odčervování štěňat je nejlepší pasta, která se snadno podává.
  • Ve věku 6 měsíců je doporučitelné přestat rutinně odčervovat, lepší je nechat jednou za 2-3 měsíce vyšetřit trus psa na přítomnost vajíček parazitů.
  • Pokud se rozhodnete pro pravidelné podávání protiparazitních léků, je vhodné typy těchto léků střídat.

* Vnější parazité

  • Nejčastějšími parazity štěňat jsou bechy a klíšťata.
  • Blechy je nutné hubit nejen na psovi, ale také v jeho prostředí, pelíšku, boudě apod. Zde totiž přežívají vajíčka, larvy a kukly blech.
  • Klíšťata ohrožují psa od jara do podzimu.

* Výživa

  • Granule jsou pro štěně jedinou vyváženou a kompletní stravou.
  • Pokud krmíte kvalitními granulemi, je strava vyvážená a není nutné cokoli přidávat.
  • Překrmování a systém "plná miska" celý den jsou zcela nevhodné a vedou k rychlému růstu psa, spojenému s poruchami vývoje kostí a kloubů, např. dysplazie kyčlí.

* Je vaše štěně fenka?

  • První hární u feny začíná kolem 8. - 12. měsíce věku.

* Očkovací schéma

Vakcinace psů - Očkování je součástí takzvané preventivní medicíny, tj. zabránění vzniku nemocem dříve, než mají možnost vzniknout. I když jde vždy o poměrně velkou investici, a to zvláště ve štěněcím věku, zabraňuje často tragickým následkům při propuknutí infekčního onemocnění u neočkovaného psa či značným nákladům na jeho dlouhodobé léčení.

Která infekční onemocnění ohrožují mého psa? - V našich podmínkách jde o poměrně velký počet různých virů, bakterií a parazitů. Očkovací látky byly vyvinuty proti těm relativně nejčastěji a svým průběhem nejhorším psím onemocněním. Jde o psinku, parvovirózu, infekční hepatitidu, psincový kašel, leptospirózu a vzteklinu.

Jak se zmíněná onemocnění projevují?

  • Psinka je virové onemocnění, na něž jsou psi nejnáchylnější ve věku od 3 do 7 měsíců. Nemoc má v podstatě tři formy projevu, kožní (malé vřídky v mezinoží), "chřipkovou" a nervovou (tik, škubání končetinami, náklon hlavy apod.) Jde o těžkou chorobu, která končí v 90% případů smrtí zvířete.
  • Parvoviróza je virové onemocnění ohrožující především štěňata ve věku od 2 do 6 měsíců. Hlavními projevy tohoto náhle se objevujícího onemocnění jsou těžké zvracení a krvavý průjem vedoucí bez rychlé léčby k dehydrataci a smrti zvířete.
  • Infekční hepatitida neboli infekční zánět jater je virové onemocnění projevující se horečkou, zvětšením mízních uzlin, zvracením krve a krvavým průjmem.
  • Psincový kašel připomíná svým průběhem zánět průdušek u lidí a je problémem především v místech, kde se vyskytuje více psů pohromadě (útulky, chovatelská zařízení apod.) Kašel mnohdy přechází až do dávení.
  • Leptospiróza je nebezpečné bakteriální onemocnění projevující se horečkou, zvracením, akutním selháním ledvin a jater a často rychlým úhynem. Bakterie se vylučuje z těla močí. Hlavními přenašeči tohoto onemocnění na psy jsou hlodavci.
  • Vzteklina je nejnebezpečnější z uvedených onemocnění a očkování proti ní je povinné.
  • Lymská nemoc je bakteriální onemocnění přenášené především klíšťaty. Hlavním projevem onemocnění u psů je kulhání v důsledku postižení kloubů.

Jsou tato onemocnění přenosná na člověka? - Člověk je ze strany zvířete ohrožen především vzteklinou a leptospirózou. Žádné jiné ze zmíněných onemocnění není ze psa na člověka přenosné.

Jaké je nejvhodnější očkovací schéma? - U většiny druhů vakcín se štěňata očkují poprvé v 6.týdnu, pak v 9. a nakonec ve 12.týdnu v případech, kdy nebyla očkovaná matka nebo chceme se štěnětem chodit co nejdříve ven. Vynechá-li se první očkování v šesti týdnech věku, pak tedy první v 8. až 9.týdnu a pak ve 12.týdnu. Při vakcinaci ve 12.týdnů se již štěně očkuje proti vzteklině. Očkování se pak obnovuje jedenkrát ročně.

Proč není vždy vhodné štěně očkovat dříve než v osmi týdnech? - Pokud byla fena řádně očkovaná, přijímají štěňata protilátky proti těmto nemocem v mateřském mléce a jsou jimi bezpečně chráněna přibližně do 6.týdne věku. Pokud by byla v této době naočkována, dojde prostřednictvím vpíchnutí oslabených či mrtvých virů a bakterií do těla štěněte k vzájemné neutralizaci matkou předaných protilátek a očkovací látky. Protilátky jsou tak všechny navázány na očkovací látku a ta není takto schopna vyvolat u štěněte imunitu. Účinnost mateřských protilátek i očkovací látky je tedy vyrušena a štěně se stává náchylné k nemocem.

(autorem tohoto textu je MVDr. Martin Grym)

Šárka Lejdarová , 251 68 Těptín
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky